Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi

Diş dizilişlerindeki düzensizlikleri gidermek, gelişim çağındayken çene ilişkilerinin bozukluklarını düzeltmek, varsa konuşma bozukluklarını düzeltilmesine yardımcı olmak, solunum mekanizmasını düzenlemek, daha iyi bir çiğnene fonksiyonu sağlamak, estetik bir görünüm kazandırmak ortodontik tedavinin en önemli amaçlarındandır.

Ortodontistin ilk muayenesi 3-4 yaşından itibaren yapılmalıdır. Hemen tedaviye başlanmasa da yönlendirmeler yapılabilmektedir. 6-7 yaşından itibaren ise tedaviye başlanabilir. Bilinmelidir ki çene yüz düzeltmeleri yalnızca gelişim çağında yapılabilmekteyken, dişsel bozuklukların düzeltilmesi her yaşta yapılabilmektedir.

Ortodontik tedavinin süresi; 3 ay-6 yıl arasında değişmektedir ve ortalama süresi 1,5-2 yıldır. Genellikle küçük metal braketlerle tedavi yapılır ama estetik kaygı varsa tedavi süresi biraz uzasa da şeffaf veya porselen braketler tercih edilebilir.

Diş Hekimi Seda Deniz Kalkan

© 2020. Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez