Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Dr. Dt. Seda Deniz Kalkan

Uzmanlığımı ve doktoramı  Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi bölümünde “yarı gömülü yirmi yaş dişlerinde çekim öncesi ve çekim sonrası c-reakif protein seviyelerinin karşılaştırılması” adlı tezimi yazarak tamamladım.

Tedaviler

İmplant

Diş eksikliklerinde çiğneme fonksiyonunu ve estetiği tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen, titanyumdan üretilen ve üzerine çeşitli materyallerle protez yapılabilen yapay diş köküdür. Tek diş veya çoklu diş eksikliklerinde implant yerleştirmeye uygun kemik varsa herkese implant uygulanabilir.

Dişeti Tedavileri

Dişetinin sağlığı bozulduğunda bu pürtüklü görünüm kaybolur. Dişeti sağlığının bozulmasına veya dişeti hastalığı olarak tanımladığımız duruma genellikle dişetinin üst kısmında ya da dişeti içinde biriken diş taşları neden olur.

Zirkonyum

Zirkonyum beyaz renkte, ışık geçirgenliği olan bir metaldir. Sabit protezlerde uygulanan, porselen materyalinin alt yapısı olarak kullanılan, oldukça dayanıklı, biyouyumluluğu ve estetik başarısı yüksek olan bir alaşımdır.

Ortodontik Tedavi

Diş dizilişlerindeki düzensizlikleri gidermek, gelişim çağındayken çene ilişkilerinin bozukluklarını düzeltmek, varsa konuşma bozukluklarını düzeltilmesine yardımcı olmak, solunum mekanizmasını düzenlemek, daha iyi bir çiğnene fonksiyonu sağlamak, estetik bir görünüm kazandırmak ortodontik tedavinin en önemli amaçlarındandır.

Pedodonti

Bu alan, çocukların süt ve daimi dişlerinin hem korunmasını hem de tedavi edilmesini hedefler. Bebeklik çağından itibaren çocukların çene yüz bölgesinin gelişimini takip eder ve koruyucu önlemler alır. 6 ay- 1 yaşından itibaren başlayan diş hekimi kontrolleri 6 ayda bir devam eder ve büyümekte olan çene kemiklerine dişlerin etkisi değerlendirilir.

Protez

Protez, eksik dişlerin yerine yapay dişlerin yerleştirildiği diş hekimliği alanıdır. Eksik diş sayısı, eksik dişlerin yerleri ve çevre dokuların durumuna göre sabit veya hareketli protezler yapılır. İmplant uygulanarak, doğru bir değerlendirme ile, hem sabit hem de hareketli protez yapılabilir.

© 2020. Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez